ЧЕРНИЯТ ДРОБ – ОГЛЕДАЛО НА ЗДРАВЕТО
Черният дроб е най-голямата жлеза на човешкия организъм: той тежи около 1,5 кг и има сиво-кафяв цвят. Теглото му се променя с възрастта. При възрастния човек той тежи 1200-1500г, но от около 50 годишната възраст започва а атрофира и към старостта достига 800-1000г.
Това е един от органите на тялото, който изпълнява най-много функции, за това може да се разглежда като лаборатория, необходима за жизнената дейност: филтрира и пречиства кръвта, натрупва във вид на гликоген глюкозата, в която се превръща част от храната и най-важното - произвежда жлъчен сок.
Съвременния живот подлага на големи натоварвания всички органи и системи на човека. Но особено страда от цивилизацията черния дроб. Основните чернодробни заболявания са вирусните и токсични хепатити, стеатоза (мастна дистрофия на черния дроб), цироза – това е пряк резултат от неправилния начин на живот и пренебрежителното отношение към профилактиката.
Стеатозата е мастно преобразуване на чернодробната тъкан, когато клетките страдат от излишното натрупване на мазнина. Основни причини за стеатозата са въздействието на различни токсични вещества върху черния дроб, ендокринни нарушения, неправилно хранене. Сред токсичните агенти особено място заема алкохола. Но при хората злоупотребяващи с алкохола развитието на болестта е свързано, както с непосредственото действие на алкохола, така и с неправилното хранене. Бързината на развитие на болестта и интензивността и са толкова по-големи, колкото по-голямо е количеството на употребявания алкохола. Ролята на другите отрови (инсектициди, фосфороорганични съединения и др.) е по-малко съществена.
Възможно е и лекарствено развитие на стеатоза, например, при лечение на туберколоза с антибиотици от тетрациклинов вид, хормонални препарати. В групата на ендокринните заболявания, водещо място сред причините за стеатоза заема захарния диабет, особено при хора в старческа възраст. Възможно е развитие на мастна дистрофия на черния дроб поради заболяване на щитовидната жлеза. Стеатозата също съпътсва и общото надебеляване на организма.Определящо в дисбаланса на хранителни фактори е несъответствието между общата калоричност на храната и съдържащите се в нея животински белтъци, а също и дефицита на витамини и други вещества. Нарушенията в храненето са причина за развитието на стеатоза при хронични заболявания на храносмилателната система (хронични панкреатити). При хроничен пакреатит тя се среща при 25-30% от случаите. Недостигът на кислород е основна причина за развитие на стеатоза при хората, страдащи от белдробни и сърдечно-съдови заболявания.
Как се проявяват стеатозите?
Стеатозата може да протича скрито – като незначително увеличение на черния дроб или да е силно изразена. И в двата случая постоянен признак е увеличението на черния дроб, който при палпация е болезнен. При повечето болни се наблюдават и самостоятелни болки в лявото предбедрие, а може би и гадене. Стеатозата може да се рзавива дълги години. Периодите на влошаване се сменят с такива на относително подобрение. Влошаването често е свързано с психическо или физическо напрежение, прием на алкохол, инфекции.
Осложнена форма на стеатозата е цирозата. Заради нарушен имунитет при болни от стеатоза често се наблюдават пневмонии и може да се развие туберкулоза на белия дроб.
Лечението на стеатозата е доста сложна, но решима за професионалистите задача и се осъществява в няколко правилно подбрани направления. Сред тях са правилно подбраната диета, промяната в хранителните навици, увеличаване на физическата активност, комплекс от действия насочени към подобряване енергийния обмен на черния дроб, медикаментозна терапия със съвременни лекарствени средства, чието действие е насочено към стабилизиране и защита на мембраните на клетките и стабилизацията на чернодробния обмен.
Едно от най-ефективните средства е светлинния продукт “Перла на радостта”.
Желатиновите капсули трябва да се приемат по време на ядене по една, два пъти на ден, в продължение на един месец. След известно време може да появи разстройство, което протича безболезнено и говори за активно прочистване на черния дроб. Прогнозата като правило е благоприятна и при адекватно лечение стеатозата бързо изчезва. Но поддържащите дейности може да са необходими доста продължително време (диета, активен начин на живот, прием на “Перла на радостта” по 1 капсула на ден в продължение на 2-4 месеца).
С цел защита на черния дроб “Перла на радостта” се предлага за всички болни продължително приемащи хормони (захарен диабет, ревматизъм, болести на щитовидната жлеза).
Цироза на черния дроб
Леонардо Да Винчи през XV век, изучавайки анатомията на човека, описал изменения, напомнящи цироза. Това е толкова загадъчно, противоречиво и страшно състояние, че встъплението към този раздел наподобява увертюра към трагична опера. Ежегодно от вирусна цироза умират 2 млн души. Цирозата и рака са причина за 90-95% от леталния изход при хроничните заболявания на черния дроб. Сред причините за смъртност от болести на храносмилателната система (с изключение на рака) цирозата заема първо място.
Какво представлява цирозата на черния дроб?
Цирозата е процес на замяна на нормалната структура на черния дроб с надробена такава преобразуваща се във възли. Тези възли не само не изпълняват никакви полезни функции, но и пречат на нормалната работа на черния дроб, подтискайки кръвоносните съдове, жлъчните протоци и нормалната чернодробна тъкан. При това се нарушава изработването и натрупването от черния дроб на жизнено важни вещества ( белтъци, мазнини, въглехидрати, хормони), влошава се обезвреждането на отравящите и ифекциозни агенти. Черният дроб е органът, който приема целият поток от вещества изтласквани от червата. Сред тях, освен полезните неоходими за организма, се срещат и вредни, токсични, а понякога и опасни за организмасъединения, които черния дроб обезврежда и връща в червата заедно с жлъчен сок. И ако черният дроб работи лошо, то в кръвта проникват отравящи организма вещества.
Най-чести причини за развитие на цироза са вирусите на хепатит В и С и злоупотребата с алкохол. Алкохолизма е основна причина. Не е установено точно колко време и какво количество алкохол са необходими за развитие на цироза. Повечето болни в пордължение на 10 години са изпивали не по-малко от 0,5л твърд алкохол и няколко литра вино или бира на ден. Колкото по-голяма е денонощната доза алкохол, толкова по-бързо се развива цирозата. При жените и по-малки дози водят до развитие на цироза. При 10-20% от болните от хроничен хепатит В или С се развива цироза на черния дроб. Особено тежко протичат алкохолно-вирусните цирози. Те най-често преминават в рак на черния дроб. Съществува и наследствена предразположеност към развитието на редки форми на цироза – хемохроматоза, болест на Уилсън-Коновалов. Приблизително при 10-20% не може да се установи причината. 80% от цирозите протичат незабелязано. Оснаталите болни се оплакват от повишена умора, болка в дясното предбедрие, подуване на стомаха, периодично потъмняване на урината, отслабване, склонност към образуване на синини, зачервяване на дланите. При много болни заболяването се открива едва, когаро се равият усложнения: натрупване на течност в стомаха, нарушение в съзнанието, кръвотечение от хранопровода и стомаха, жълтеница. Здравия черен дроб защитава главния мозък от токсини, а при цирозата - непречистената от болния черендроб кръв – постъпва в главния мозък. Настъпва нарушение на мисловния процес. 60-90% от рака на черния дроб се развива на фона на цироза. Ракът в ранна фаза се разпознава трудно, неговото проявление се приема за признак на цироза. Най-често туморът се проявява като стомашна болка. Понякога може да се напипа туморното обемно образование в дясното предбедрие. В далеко стигналите случаи се натрупва течност в стомаха и се появява кръвотечение. При такова сериозно заболяване е необходимо постоянно лекарско наблюдение.
Категорично е противопоказан алкохола, т.к. това способства прогреса на заболяването. При неусложнена цироза особени ограниченя в храненето не са необходими. При това заболяване често се наблюдава понижено съдържание на калий в кръвта, за това трябва да се включат повече полодове – банани и сушени плодове – богати на калий. Ако се развива асцит – течност в стомаха – трябва да се намали приема на соли и течности. При нарушения в паметта, мисловната дейност, сънливост през деня и безсъние през ноща се ограничават пордуктите богати на белтъци. Много от лекарствата са вредни за черния дроб, за това “Перла на радостта” понякога се оказва единственото средство, поддържащо функцията на разрушения черен дроб. Капсулите се приемат по една, три пъти на ден по време на храна в продължение на половин година. След това приема може да се намали до една капсула на ден.
Чести предшественици на хроничните заболявания на черния дроб са инфекциозните хепатити, чието лечение често се провежда с използването на продукта “Фотостим”. В тези случаи приемът на “Перла на радостта” започва две седмици след началото на приема на “Фотостим”, по 1 капсула 2 пъти на ден по време на ядене, в продължение на един месец.
Не се препоръчва приема на препарата, както и на други хранителни добавки от бременни жени, особено през първите три месеца на бременността.
|